Zima jest zdecydowanie najtrudniejszym okresem dla samochodów. Nie oznacza to jednak, że można bez żadnych zmian i przygotowań przejść z okresu zimowego do letniego. Również i wiosna oznacza szereg przygotowań i działań związanych z samochodem, które powinny się odbyć, aby auto możliwie najlepiej wkroczyło w nowy letni sezon.

Przede wszystkim higiena

Zima to sól, śnieg i wszechobecny brud. Dlatego też wraz z nadejściem pierwszych oznak wiosny, należy auto bardzo dokładnie umyć, ponieważ pozostałości soli mogą spowodować bardzo dotkliwe ubytki w karoserii samochodu. Należy przy tym pamiętać, że mycie samochodu nie tyczy się tylko jego nadwozia, ale bardzo dokładnie należałoby również umyć jego podwozie.


zdjęcie opony na lato ze sklepopon.com

Wymiana ogumienia

Drugim bardzo ważnym działaniem podczas przygotowania auta do wiosny jest wymiana posiadanych przez niego opon. Opony zimowe choć doskonałe w trakcie zimy, gdy temperatura spada poniżej zera, a przyczepność drastycznie maleje, są niezwykle kruche i delikatne jak tylko temperatura powietrza zaczyna rosnąć. Dlatego właśnie opony letnie to podstawa jeśli chodzi o użytkowanie samochodu w tej porze roku.

Przygotowanie wnętrza pojazdu

Nie tylko zewnętrze elementy wymagają mycia po zimie, ale również wnętrze auta. Szczególnie dotyczy to dywaników samochodowych, które jeśli tylko były w wersji materiałowej, to najprawdopodobniej nadają się tylko do wyrzucenia, a jeśli były w wersji gumowej, to najlepiej jest je wyczyścić bardzo dokładnie i używać ponownie, albo też podobnie jak opony, wymienić na wersję materiałową, która jest znacznie estetyczniejsza i przechować je do kolejnego zimowego sezonu.

Oprócz jednak dywaników warto jest dokładnie umyć całe wnętrze auta, wraz ze wszystkimi zakamarkami. Takie wiosenne porządki znacznie uprzyjemnią później korzystanie z samochodu podczas wiosny i lata.

Konserwacja lakieru

Lakier samochodowy choć wydaje się bardzo mocny i wytrzymały, jest niezwykle delikatnym element samochodu, który bardzo dostaje w kość podczas zimy. Atakuje go nie tylko niska temperatura, ale również sól i wiele zanieczyszczeń pochodzących spod kół.

Z tego powodu przed wiosną poleca się, aby lakier samochodowy poddać nie tylko zwykłemu myciu, ale również bardzo dokładnemu woskowaniu, co zabezpieczy go i uwydatni kolor i barwę. Poleca się również przeprowadzenie tzw. glinkowania lakieru, czyli wyciągania z niego wszystkim głębszych zanieczyszczeń.

Nie tylko pielęgnacją można zadbać o lakier i karoserię. Wiosna jest również doskonałym momentem do przejrzenia stanu blacharskiego auta po zimie. Szczególnie dotyczy to aut starszych, gdzie rdza, a nawet dziury w poszyciu stają się już rzeczą powszechną. Warto jest po wykryciu takich problemów czym prędzej udać się z nimi do blacharza i lakiernika, aby czym naprawić te defekty i nie spowodować ich eskalowania.

Jak zatem widać auto do wiosny wymaga kilku całkiem poważnych działań, nie mniej skomplikowanych niż przygotowywanie samochodu do zimy. Warto jest je wszystkie wykonać, ponieważ znacznie zwiększy to atrakcyjność wizualną samochodu, a także wydłuży jego sprawność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *