Jak wiadomo zakup opon samochodowych do najtańszych nie należy. W związku z powyższym wielu posiadaczy samochodów podejmuje decyzję o tym, aby rozejrzeć się za oponami używanymi, oczywiście w dobrym stanie. Nie jest to złe rozwiązanie pod warunkiem, że rzeczywiście uda nam się takie opony kupić. Jak się okazuje często dochodzi do sytuacji, kiedy sprzedawca zapewniając o dobrym stanie opon używanych mija się z prawdą, a kupujący i tak musi ponieść wydatek rzędu kilkuset złotych.

Jakie zatem są wady i zalety zakupu opon nowych i używanych?

Jeżeli mówimy o zaletach zakupu opon nowych, to niewątpliwie zasadniczą z nich jest wejście w posiadanie zupełnie nowego produktu, którego będziemy pierwszymi użytkownikami. Ponadto, za sprawą zakupienia nowych opon otrzymujemy od producenta gwarancję, dzięki której mamy poczucie, że w sytuacji, kiedy ulegną one jakiejś usterce, otrzymamy ich drugi, sprawny egzemplarz. Kolejną, niepodważalną zaletą zakupu nowych opon są ich ściśle określone parametry, które mamy podane przysłowiowo „czarno na białym”.

Odnosząc się jednak do wad nowych opon – zasadniczą jest niewątpliwie cena, którą trzeba szacować na minimum tysiąc złotych. Jest to koszt, który przerasta wiele osób, dlatego rezygnują z jego ponoszenia.

W przypadku opon używanych ich główną zaletą jest przede wszystkim cena. Potrafi być ona niejednokrotnie sporo niższa od tej, którą musielibyśmy ponieść za opony nowe. Ponadto jeżeli uda nam się dobrze trafić, może okazać się, że zakupione przez nas opony Nokian w modelu WR D4 były używane jedynie przez rok przez pierwszego właściciela, a cena jaką będziemy musieli za nie zapłacić jest o połowę niższa. Taka transakcja jest jak najbardziej opłacalna i niewątpliwie warto z niej skorzystać.  

Przedstawiona powyżej sytuacja jest tą idealną z punktu widzenia kupującego. Oczywiście często również dochodzi do sytuacji, kiedy płacąc kilkaset złotych za opony, otrzymujemy takie, które są w opłakanym stanie. Jeżeli nie znamy się na oponach Nokian WR D4 to ciężko nam będzie zweryfikować, czy te oferowane nam przez sprzedawcę są warte swojej ceny i przede wszystkim, czy posłużą nam na dłużej. W związku z powyższym, jeżeli mamy taką możliwość, warto swój zakup zweryfikować u fachowca, który doradzi nam czy proponowany produkt jest odpowiedni. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to poczytajmy na różnorodnych stronach internetowych o tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas dokonywania zakupu opon używanych, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Jak sami widzimy, zakup opon używanych ma zarówno swoje plusy i minusy. Nie ma absolutnie nic złego w tym, że szukamy oszczędności, a wręcz jest to zaleta. Pamiętajmy jednak o tym, aby cena nie wzięła góry nad rozsądkiem i żeby dokonany przez nas zakup był na tyle sprawny, aby nie zagrażał naszemu bezpieczeństwu podczas jazdy. Sprawdźmy dokładnie opony, które chcemy zakupić, aby mieć pewność, że sprawdzą się one w naszym samochodzie, a dodatkowo będą pełniły należycie swoją funkcję podczas jazdy w każdych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *