Samochody terenowe stają się coraz popularniejsze. Nie można się temu dziwić. Jazda tymi autami to prawdziwa frajda. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieje kilka różnych typów aut terenowych. Wszystko zależy od tego jaką jazdę preferujemy. To też oznacza, że niezwykle ważny jest także dobór opon do takich samochodów.

Opony terenowe TM

Pierwszy typ opon to opony terenowe. Oznakowane są one symbolem TM. Służą przede wszystkim do jazdy w terenie, dużo mniej do jazdy na szosach. Są to opony nie tylko niezwykle wytrzymałe, ale także ich cechą charakterystyczną jest agresywny bieżnik. Jeśli ktoś uwielbia jazdę po niełatwym terenie wybrać powinien właśnie ten typ opon. Świetnie radzą sobie podczas jazdy w błocie czy innych przeszkodach wodnych. Warto także podkreślić, że ten typ opon bardzo dobrze radzi sobie także z pisakiem. Wszystko dzięki masywnym kostkom bieżnika.

Opony terenowe AT

Inny model opon terenowych to opony typu AT. Można nimi poruszać się zarówno w terenie jak i po drogach szosowych. Można powiedzieć, że są to modele opony 4×4 bardzo podobne to modelu TM jednak dużo lepiej przystosowane do jazdy szosowej. Opony AT także posiadają agresywny bieżnik jednak dzięki odpowiedniej mieszance dużo lepiej radzą sobie na drogach utwardzonych. Warto także zauważyć, że opony te są dużo cichsze od opon TM.

zdjęcie opony 4x4

Opony szosowe HT

Kolejny rodzaj opon to opony szosowe HT. Jak można się domyśleć są to opony przeznaczone przede wszystkim do jazdy na drogach utwardzonych. Dlatego są to idealne dla tych kierowców, którzy przede wszystkim preferują jazdę szosową, ale od czasu do czasu lubią także zapuścić się w teren. Jeśli zatem ktoś lubi wybrać się nad jezioro czy spacer po lesie to opony HT będą bardzo dobrym wyborem.

Opony typowo szosowe

Na rynku motoryzacyjnym dostępne są także opony typowo szosowe. Nadają się one do jazdy na drogach utwardzonych, jednak nie do końca poradzą sobie one w terenie. Te opony przede wszystkim montowane są w samochodach terenowych, które służą jedynie do jazdy po mieście.

Zmiana opon

Kiedy decydujemy się na zmianę opon 4×4 warto wymienić wszystkie cztery. Nie jest dobrze w tym zakresie pokusić się na wymianę jedynie dwóch opon. Jest ku temu kilka praktycznych powodów. Po pierwsze bezpieczeństwo. Każde auto terenowe wyposażone jest w odpowiednie systemy bezpieczeństwa. Jednak warunkiem, aby systemy te działały prawidłowo jest konieczność posiadania takich samych kół. Konkretnie mowa tu o ich średnicy. Po drugie dłuższe życie opon. W samochodach terenowych moment obrotowy jest równocześnie przekazywany na przednią i tylną oś. Dlatego tak istotne jest, aby wszystkie cztery koła były takie same. W innym wypadku opony narażone będą na dużo większe tarcie, a to oznacza ich szybsze zużycie się. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o oszczędności na paliwie. Takie same opony, a tym samym równy moment obrotowy oznacza dużo mniejsze zużycie paliwa. Oznacza to konkretne oszczędności w naszym portfelu. Poza tym różne opony to także częste awarie układu napędowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *